Všetko začína cementom
Ako popredný výrobca cementu a betónu si plne uvedomujeme našu zodpovednosť. Vďaka COBION technológii vieme minimalizovať celkové emisie CO₂ .
Betón je najpoužívanejší stavebný materiál na svete, vyrábaný z cementu, kameniva, vody, prísad a prímesí. Z hľadiska objemu tvorí najväčšiu časť kamenivo, no z pohľadu uhlíkovej stopy je kľúčovou zložkou cement. Práve 70 % až 80 % CO₂ v betóne pochádza z cementu.
Po mnohých rokoch inovácií a investícií sa v Danucem tešíme z dosiahnutých výsledkov nízkej produkcie CO₂ v porovnaní so západoeurópskou konkurenciou. Naša cementáreň v Turni nad Bodvou má najnižšie CO₂ na tonu cementu v Európe (a predpokladáme, že aj vo svete). Cementáreň v Rohožníku je číslo 2 v CRH skupine v globálnom meradle.
Naši konkurenti na Slovensku až tak nezaostávajú. Veríme, že uvedením značky Cobion na trh motivujeme celý priemysel k ešte väčšiemu a rýchlejšiemu pokroku v oblasti zníženia emisií CO₂ v základných stavebných materiáloch, ktoré všetci dodávame.
Ak betón, tak nízkouhlíkový betón
Našim cieľom je uvádzať na trh nízkouhlíkové betóny, pri ktorých koneční zákazníci nepocítia rozdiel v produktových parametroch. Keď sa pozrieme na betón, znamená to, že už dnes môžeme ponúknuť nízkouhlíkové Cobion receptúry pre dve tretiny nášho aktuálneho portfólia.
Neustále optimalizujeme výrobné procesy s cieľom znížiť spotrebu použitej energie a množstva uvoľneného CO2.
Ak nízkouhlíkový betón, tak Cobion
V Danucem sme vytvorili nízkouhlíkový betón Cobion, ktorý je ukážkovou kombináciou inovatívnej technológie a klasických vlastností stavebných materiálov.
Nízkouhlíkový betón Cobion je riešením pre udržateľnosť v stavebníctve
V súčasnosti sa celosvetovo na porovnávanie environmentálnych vplyvov produktov, výrobkov alebo služieb využíva analytická metóda Life Cycle Assessment (LCA), pričom zohľadňuje celý ich životný cyklus.
Uhlíková stopa betónu sa v súhrnných výsledkoch vyjadruje ako GWP (Global Warming Potential). Množstvo emisií CO₂ spojených s betónom sa udáva v kilogramoch CO₂ na jednotku objemu, najčastejšie na kubický meter betónu. Pri výrobe betónu sa môžu využívať aj alternatívy cementu, ako sú popolček, granulovaná troska, kremičitý úlet či puzolány.
Naša spoločnosť Danucem Slovensko a.s. ponúka zákazníkom betóny vyrobené z nízkouhlíkových cementov, ktoré umožňujú zníženie emisií CO₂ v betóne o 30 až 55 %.
Vďaka technológii COBION je náš nízkouhlíkový betón účinnejší než iné konkurenčné riešenia nízkouhlíkového betónu.
V Danucem máme vlastný transparentný systém označovania CO₂
Rozhodli sme sa vytvoriť vlastný transparentný systém označovania, aby sme jasne ukázali množstvo emisií CO₂, ktoré vznikajú pri výrobe rôznych druhov betónu. Množstvo emisií sa líši v závislosti od viacerých faktorov, a preto sa emisná stopa môže líšiť aj pri rovnakom produkte vyrobenom u rôznych výrobcov.
Čítať viac o COBION betón